Aktualności

04 grudnia 2020 19:16 | Aktualności

MIKOŁAJ TUŻ, TUŻ !!!

Mikołajki co roku wypadają 6 grudnia (w tym roku będzie to niedziela). Do nadchodzącej wizyty tego tajemniczego gościa zostało tak mało czasu, że warto przypomnieć jego historię. Św. Mikołaj żył  w starożytności i zasłynął z wielkiej mądrości, pobożności i dobroci,  a otrzymawszy po rodzicach wielki spadek, rozdał go ubogim. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj, a właściwie osoba za niego przebrana przynosiła prezenty dzieciom. Kult świętego był tak popularny, że od XVI wieku w kalendarzach protestanckich zachowano przy 6 grudnia zapis o wspominaniu tego dnia Mikołaja.  

Aby rozweselić mury szkoły przed zbliżającymi się mikołajkami biblioteka szkolna przygotowała dla przedszkolaków gazetkę ilustrowaną o zwyczajach mikołajkowych, wystawę literatury dziecięcej poświęconą Mikołajowi i Świętu Bożego Narodzenia. Na zajęciach świetlicowych uczniowie wspólnie wykonywali podobizny Mikołaja z papieru oraz słuchali wspaniałych opowieści o białobrodym świętym. Radosnym emocjom towarzyszyły świąteczne piosenki oraz  filmowe ekranizacje przygód świętego Mikołaja.

„Mikołajki” zbliżają się wielkimi krokami, święta już za pasem, dlatego pragnę zwrócić uwagę na to, że to czas  dzielenia się z drugim człowiekiem tym co posiadamy. Dawanie innym cząstki siebie, cząstki człowieczeństwa to prawdziwa istota naszego jestestwa. Już teraz zachęcam do obejrzenia i wsparcia akcji charytatywnej  „Mikołaj w przyłbicy” – dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

 https://miastodzieci.pl/wydarzenia/mikolaj-w-przylbicy-akcja-charytatywna-dla-wroclawskiego-hospicjum-dla-dzieci/

Bibliotekarz: Jolanta Kacprzyk

Przeczytano: 230 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: