22 kwietnia 2017 23:18 | Aktualności

Wyprawa w Góry Świętokrzyskie

19 kwiecień to dzień, kiedy wybraliśmy się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Dąb Bartek w scenerii zimowej, to widok, który zaskoczył nas tej wiosny. Prawie 1000 letnie drzewo, to coś, co koniecznie trzeba zobaczyć i uwiecznić na fotografii. Tak też zrobiliśmy. Kolejnym punktem naszej wyprawy było Muzeum Minerałów i Skamieniałości, znajdujace się w Świętej Katarzynie, nieopodal najwyższego szczytu Łysicy. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć największy 100 kg kryształ górski, kamienie szlachetne: rubiny, szmaragdy, szafiry, a także 3 kr diament w skale macierzystej, meteoryt ważący ponad 2 kg, naturalne kości wielkich dinozaurów, pięknie zachowane, kolorowe, duże skamieniałości, minerały Gór Świętokrzyskich, najpiękniejszą i najcenniejszą na świecie kolekcję krzemienia pasiastego, rzeżby z kamieni ozdobnych itp. Uczniowie zobaczyli również, jak szlifuje się takie kamienie. Na koniec każdy uczestnik wycieczki otrzymał "na szczęście " kolorowy kamień, losując go sobie samodzielnie z dużego worka. Kolejnym punktem naszej wycieczki była jaskinia "Raj"- jadna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Od Pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że korytarze jaskini zostały wytworzone w wapieniach środkowego dewonu, które około 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Po obfitym obiedzie na Rynku w Chęcinach udaliśmy się zwiedzać ruiny zamku, znajdujące się na wysokości 367 m, npm. Zamek zachwycił nas swoja bogatą, a zarazem smutną historią, ponieważ wielokrotnie był zniszczony przez wrogów. Na zamku tym przebywał m.in. Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki rozbudował zamek. Będac w ruinach tego zamku uczniowie mieli możliwość przymierzenia zbroi rycerskiej, "posiłowania" się z ogromnym mieczem itp.

Zdjęcia: